lis
14
2011

Źródła

Wpisany przez Administrator Poprawiony (21 lutego 2015)
PDFDrukujEmail

Gdzie znaleźć informacje o jeńcach Stalagu IB Hohenstein?

 

To z pewnością ważny problem i spis jeńców nie ruszy jeśli go nie rozwiążemy. Dlatego liczymy na wszelkie podpowiedzi i sugestie. Można zgłaszać linki i wszelkie inne źródła pisane.

Prosimy wykorzystać formularz kontaktu lub dopisać się do wątku na forum.

 

1. Baza danych Fundacji Memoriał - ?????????? ???? ??????. Tu szukamy informacji o jeńcach radzieckich. W spisie określiliśmy kategorię "Rosjanie" ale oczywiście mamy na myśli jeńców różnych narodów, którzy służyli w armii radzieckiej.

Na stronie głównej wybieramy > P?????????? ????? (wyszukiwanie rozszerzone) i w polu wyszukiwarki wpisujemy np. ?????? I B (tj. Stalag I B)

 

2. Lista Sekuły - to lista kolegów Franciszka Sekuły zamieszczona w serwisie www.ornatowski.com. Niestety tylko nazwiska i miejsce pochodzenia, ale kto może, prosimy o dopisywanie.

 

3. The Wartime Memories Project - kilka nazwisk jest - prośba j.w.

 

4. Portale kolekcjonerskie i aukcje np. - delcampe.net można znaleźć korespondencję obozową. Oczywiście wyszukujemy pod hasłami "stalag I B", "stalag hohenstein" itp. Warto rosrzerzyć opcję na szukanie także w opisach. (podpowiedział pucior)

 

5. Gallica - Cyfrowe zbiory Francuskiej Biblioteki Narodowej. Dostępnych jest 100 numerów Oficjalnej listy francuskich jeńców wojennych. Od numeru 26 przy nazwiskach pojawiają się numery obozów. Możemy więc wyszukiwać np. "I B" (moduł wyszukiwarki jest po lewej stronie okna podglądu) choć wyniki są dość niedokładne. Po pierwszym przeglądzie znaleźliśmy Stalag IB od numeru 76. (podpowiedziała kachas)

 

6. Program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" - "Podstawowym celem programu jest zebranie rozproszonych informacji o ofiarach wojny i osobach represjonowanych przez okupanta niemieckiego w latach 1939-1945, przetworzenie ich na wersję elektroniczną oraz stworzenie i udostępnienie bazy danych umożliwiającej wyszukanie informacji o losach konkretnych osób. (...) W chwili obecnej baza udostępnia dane o blisko trzech i pół milionach ofiar i osób represjonowanych. Podając imię, nazwisko i ew. datę urodzenia ? można odnaleźć informacje o konkretnych osobach i ich losach w czasie II wojny światowej."

Dotyczy obywateli Polski.

 

7. Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej. Tom V. Polscy jeńcy wojenni i internowani, red. Edward Pawłowski i in. Pruszków 1996. Również z wątku na forum.

W księdze uporządkowano alfabetycznie wg. nazwiska zmarłych jeńców. Można porównać ze straty.pl (j.w.) i zweryfikować wpisy.

Jak w tytule: dotyczy żołnierzy polskich.

 

 

------------------- Tu powstał pomysł ! -------------------
Reklama
Historie niezwykłe
Czyż Stanisław
24 kwietnia - 23 października 1940
Łomonosow Dymitr Borysowicz
lato 1944
Rigoni Stern Mario
wrzesień 1943 - wiosna 1944
Zanoncini Emilio
wrzesień 1943 - ostatnia informacja 1 marca 1944
Tu kupisz najnowszą książkę o Stalagu IB
Reklama
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Mapa turystyczna
Reklama